Quantcast
Channel: Biscani.net
Viewing all 19265 articles
Browse latest View live

Begović: Od Nigerije smo bolji, ali to nismo potvrdili

$
0
0

Emocije su se nakon Mundijala slegle, ali su sjećanja naših reprezentativaca na mečeve sa Iranom, Nigerijom, te posebno Argentinom itekako svježa.

Ispali smo u grupi u kojoj smo objektivno po kvalitetu mogli i trebali proći, a s tim se u izjavi za The Guardian složio golman naše reprezentacije Asmir Begović.

„Utakmica sa Argentinom bila je poseban doživljaj i nešto što ostaje urezano u sjećanje do kraja života. Čak i noć prije ću dugo pamtiti jer od uzbuđenja nisam mogao zaspati. To su momenti za koje poželiš da potraju vječno. Što se tiče Nigerije bit ću do kraja iskren i kazati da smo mi u ovom trenutku bolji od njih, a da to na terenu nismo pokazali ili potvrdili. Nigerija je koristila naše greške i slabosti i napravila dobar posao. Sve u svemu na kraju trebamo biti zadovoljni jer je veliki posao bio sam plasman u Brazil,“ kazao je Begović.

Begović je osim igrama u Stokeu između ostalog govorio i o privatnom životu, odnosno svojoj supruzi Nicolle koju je upoznao u malom baru u Portsmouthu.

„Upoznali smo se u pubu tako što sa je zaštitio od pijanih ljudi koji su se zatekli tu. Zaštitio sam je i napravio pravu stvar,“ dodao je Begović.

/sportsport.ba


Aldin Šetkić se plasirao u polufinale Futuresa u Istanbulu

$
0
0

Aldin Šetkić ostvario je plasman u polufinale Futuresa u Istanbulu vrijednog deset hiljada dolara nakon što je danas u četvrtfinalu eliminisao Edoarda Eremina iz Italije.

Italijanski teniser odustao još u prvom setu i to pri rezultatu 4:0 u korist našeg tenisera koji je inače prvi nosilac turnira.

Šekić će u polufinalu igrati protiv boljeg iz meča Cem Ilkel – Sebastian Lavie.

/sportsport.ba

Evo kakvo nas vrijeme očekuje za vikend!

$
0
0

U subotu će u BiH biti sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost, tokom dana razvojem oblačnosti, u istočnim i jugozapadnim područjima očekuju se pljuskovi. Jutarnje temperature od 14 do 23, najviše dnevne od 26 do 33 stepena.

U nedjelju će u BiH biti sunčano i vruće. Jutarnja temperatura od 13 do 23, a najviše dnevne od 29 do 36 stepeni.

/fena

Službeno: Lahm više neće igrati za njemačku reprezentaciju

$
0
0

Kapiten njemačke nogometne reprezentacije Philipp Lahm (30) odlučio je da više neće igrati u dresu aktuelnih svjetskih prvaka.

Prvi je vijest donio dnevnik Bild koji se u svome izvještaju pozvao na izvore iz njemačke reprezentacije, a naknadno je informaciju potvrdio i sam Lahm.

“Već sam u ponedjeljak, dan nakon završetka Svjetskog prvenstva, obavijestio selektora Joachima Löwa da napuštam reprezentaciju. Ta je odluka sazrijevala u meni tokom cijele prošle sezone”, rekao je Lahm kojeg je osvajanje naslova u Brazilu samo učvrstilo u odluci da se povuče kad je na vrhu.

Lahm je bio istinski vođa na terenu i čovjek od najvećeg povjerenja selektora Löwa. Za njemačku je reprezentaciju odigrao 113 utakmica i postigao pet pogodaka.

I dok ga u dresu ”elfa” više nećemo gledati, iskusni desni bek i defenzivni veznjak će nastaviti igrati za Bayern u kojem je također kapiten i u kojem je i započeo karijeru. Ugovor ga s bavarskim klubom veže do 2018. godine.

/totalsport

Američki senat podržao napade Izraela i odobrio pola milijarde dolara pomoći

$
0
0

Senat Sjedinjenih Američkih Država odobrio je napade Izraela na Pojas Gaze i ubijanje civila u toj zemlji.

Tokom glasanja o Rezoluciji 498 nije bilo prigovora niti je neko od senatora spomenuo stotine nedužnih Palestinaca, većinom žena i djece, koji su ubijeni i proteklih deset dana.

Rezoluciju je su potpisali demokrata Bob Menendez i republikanka Lindsey Graham uz pomoć Bena Cardina i Randa Paula.

Upravo je Paul bio taj koji je tražio od Senata da usvoji zakon kojim se uskratila svaka pomoć SAD-a Palestincima dok Hamas ne bude uklonjen iz palestinske vlade.

Sjedinjene Američke Države i Izrael potpisale su dogovor kojim će oko pola milijarde dolara biti usmjereno na razvoj raketnog sistema u Izraelu.

/klix

Majka Hava uoči dženaze šestorici sinova i suprugu: Teže mi je nego onaj dan kada su ih odveli

$
0
0

Hava Tatarević (76), simbol bosanske majke, heroine, simbol bola i tuge, nakon 22 godine, pronašla je svojih šest sinova i supruga u najvećoj masovnoj grobnici u Bosni i Hercegovini, Tomašici kod Prijedora. U nedjelju će Tatarevići zajedno biti ukopani u mezarju u rodnim Zecovima nedaleko od tog grada u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine.

Majka Hava je kao i svaka majka u selu Zecovi kod Prijedora prije rata, kako je kazala, lijepo živjela uz porodicu koja je brojala 12 članova.

Dočekala i ovaj dan

Međutim, 23. jula 1992., pripadnici Vojske RS mučki su ubili njenih šest sinova i supruga, ali i mnoge druge članove familije i komšije.

Hava Tatarević je posljednji put sinove i supruga vidjela tog kobnog dana 1992. godine dok su ih odvodili lokalnim putem.

Nakon 22 godine, bit će ukopani jedan do drugoga i konačno će pronaći smiraj. Majka Hava će posljednje počivalište svojih sinova svakodnevno gledati sa terase svoje porodične kuće. Ostala je sama…

Pored makadamskog puta prema selu Zecovi dominiraju ostaci zapaljenih kuća, ruševine. Ipak, u selu živi nekolicina njegovih prijeratnih stanovnika koji su se, unatoč svemu, odlučili vratiti na svoje.

Međutim, spomen-ploča ubijenim Bošnjacima, porodicama koje su izgubile najmanje jednog člana, dokaz je bolne i neprežaljene, traumatične prošlosti.

Dan je do kolektivne dženaze koja će sutra biti obavljena za 283 stadala Bošnjaka i sahrane za jednog Hrvata.

Tačno 22 godine od masovnih zločina nad prijedorskim Bošnjacima i Hrvatima konačni smiraj naći će 284 žrtve među kojima je 277 ekshumiranih u proteklih manje od godinu dana iz masovne grobnice Tomašica kod Prijedora.

Plače majka Hava i priča o svojim sinovima. Sjeća se kako su tog dana 1992. godine sa ručka odvedeni u nepoznato. Plače i spominje imena Senad, Sejad, Nihad, Zilhad, Zijad, Nishad, Muharem…Njihove slike sa nasmijanim licima stoje okačene na zid porodične kuće.

Kako kaže, nema snage da prisustvuje posljednjem ispraćaju svojih sinova i supruga.

“Dočekala sam i taj dan da ih pronađem i ukopam. Biće ukopani jedan do drugoga. Znam ja kako mi je, Bog dragi zna i niko više. Kad izgubiš jedno dijete dovoljno je, a kamo li šest”, kazala je Hava Tatarević.

Prazna kuća

Sinove i supruga je godinama tražila. Postojala je nada da će barem neko biti živ.

“Postojala je nada da ću ih makar pola pronaći žive. Mislila sam da nisu valjda svi pobijeni”, ispričala je.

Hrabra majka kaže da je sada puno teže nego onaj dan kada su ih odveli.

“Sada je gore sto puta. Znam da ih nema, da su mrtvi. Tada sam imala nadu, a sada je izgubljena. Drago mi je da sam ih pronašla, da ih ukopam pa da im mogu otići na mezar i proučiti Fatihu”, kazala je Hava Tatarević za Anadoliju.

Sjeća se i dana kada je kuća bila puna djece, a sada je ostala prazna.

Ovih dana, zbog ispraćaja braće i oca majci u posjetu su došli i sinovi Semir i Suad kao i kćerka Senada. Žive u inostranstvu sa svojim porodicama.

Posjećuju je ali, kako kaže, oni tamo imaju svoj život.

“Ja sam se ipak, vratila na svoje, jer sam ovdje rođena, udala se, živila sa svojom porodicom. Tu mi je najljepše ali sama sam”, pojasnila je Hava.

Kako kaže, sada su sinovi i kćerka tu, ali u utorak se vraćaju kućama i ona opet ostaje sama.

“Bilo nas 12, a sada sam ostala sa troje djece. Samo kažem da je lakše dok djeca sahranjuju roditelje nego kad roditelji sahranjuju djecu. To su teški jadi”, dodala je kroz suze.

Do kuće gdje trenutno živi Hava Tatarević nalaze se i ostaci zapaljenih kuća njenih sinova Senada i Seada, čiji posmrtni ostaci su pronađeni u Tomašići.

Pogled majke u pravcu mezarja koje će od sutra biti konačno počivalište njenim sinovima govori dovoljno. Sigurna je u jedno, nada da je neko od njih ipak živ sutra će biti sahranjena. Dan kada će biti ispraćeni na posljednje putovanje teži joj je od dana kada su odvedeni. U pratnji pripadnika VRS otišli su seoskim puteljkom kojim će se nakon više od dvije decenije vratiti u tabutima.

/oslobodjenje.ba

Danas ispraćaj 284 tabuta prijedorskih žrtava

$
0
0

Posmrtni ostaci žrtava genocida u Prijedoru, njih 284, danas će biti ispraćeni iz Sanskog Mosta, odnosno Identifikacionog centra Šejkovača, nakon čega će biti prevezeni u Kozarac gdje će u nedjelju biti klanjana kolektivna dženaza, a potom obavljen ukop.

Tabuti ubijenih Bošnjaka koji su uglavnom pronađeni u masovnoj grobnici Tomašica, kao i posmrtni ostaci jednog Hrvata, Ante Dolića, iz Šejkovače bi trebali biti ispraćeni nešto iza podne, a potom će kolona proći kroz Sanski Most, gdje će se kratko zadržati u centru grada radi odavanja počasti. Nakon toga kolona će proći kroz Prijedor. U poslijepodnevnim satima tabuti će biti poredani na ternu fudbalskog stadiona Bratstvo, gdje će u noći sa subote na nedjelju biti proučen tevhid.

Dženaza i komemoracija žrtvama će biti obavljeni u jutarnjim satima sutra, a potom će porodice preuzeti tabute radi ukopa na lokalnim mezarima u Kozarcu i Prijedoru.

Očekuje se kako će dženazi i ispraćaju prijedorskih i kozaračkih žrtava prisustvovati nekoliko hiljada ljudi. Vjerski obred će predvoditi reisul-u-lema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, a predviđeno je obraćanje katoličkog sveštenika.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana u nedjelju je 13-godišnji Elvis Šarčević, a najstarija Salih Kadirić koji je imao 77 godina. Među žrtvama je i 12 maloljetnika, a svi oni su ubijeni u ljeto 1992. godine i pronađeni u Tomašici, kao i tri žene koje će biti ukopane sutra.

Sutra će biti ukopane 24 osobe s prezimenom Kadirić, 21 sa prezimenom Hegić, 15 sa prezimenom Mrkalj, kao i šest sinova i suprug Have Tatarević, 10 članova porodice Duratović, 13 Čauševića, 13 Karagića, po četvero Vojnikovića i Zahirovića…

Spisak svih žrtava koje će biti ukopane sutra: Agičić (Osman) Zlatan (1935), Agičić (Zlatan) Edin (1963), Alagić (Jasim) Džemal (1954), Alagić (Jusuf) Fikret (1967), Alić ( Šerif) Derviš (1948), Alić (Husein) Smail (1962), Ališić (Šefik) Sajid (1955), Ališković (Abdulah) Mesud (1967), Ališković (Ahmet) Velid (1972), Ališković (Ibrahim) Esad (1967), Ališković (Ibrahim) Nedžad (1968), Avdić (Ahmet) Ešef (1963), Avdić (Hamed) Muhamed (1975), Avdić (Idriz) Omer (1950), Avdić (Reuf) Senad (1962), Bačić (Osman) Esad (1958), Bačić (Šemso) Sulejman (1943), Bajrić (Šerif) Zafir (1971), Bašić (Hasan) Zlatan (1973), Behlić (Samed) Enes (1971), Brakić (Agan) Began (1964), Brakić (Agana) Adem (1954), Brakić (Redžo) Damir (1971), Burnić (Redže) Fuad (1955), Čaušević (Ale) Ramiz (1956), Čaušević (Ale) Razim (1959), Čaušević (Derviš) Midhad (1960), Čaušević (Derviš) Mirsad (1954), Čaušević (Fehim) Uzeir (1945), Čaušević (Huse) Muharem (1927), Čaušević (Kasim) Emir (1956), Čaušević (Mehmed) Esmir-Ećo (1967), Čaušević (Mehmed) Sadik (1946), Čaušević (Muharem) Muhamed (1958), Čaušević (Mujo) Ilijaz (1952), Čaušević (Razim) Hikmet (1965), Čaušević (Sejfo) Hamed (1965), Cerić (Idriz) Adnan (1962), Crljenković (Hamdija) Senad (1962), Dedić (Hašim) Mustafa (1947), Dedić (Mustafe) Rifat (1942), Dedić (Rifat) Mevludin (1972), Dedić (Šaban) Sejfulah (1929), Delić (Alija) Husein (1943), Dizdarević (Ibrahim) Sulejman (1962), Dolić (Ivo) Ante (1944), Draganović (Hasan) Hasib (1955), Duratović (Adem) Asmir (1960), Duratović (Avdo) Husnija (1927), Duratović (Dževad) Faruk (1970), Duratović (Fehim) Ifet (1964), Duratović (Hadže) Rifet (1928), Duratović (Hilmija) Nail (1949), Duratović (Husnija) Ešef (1959), Duratović (Husnija) Hazim (1964), Duratović (Husnija) Ismet (1949), Duratović (Husnija) Mehmed (1952), Duratović (Ibrahim) Ismet (1938), Duratović (Idriz) Ismet zv. Ićo (1944), Duratović (Ismet) Elvis (1972), Duratović (Ismet) Enes (1975), Duratović (Ismet) Mirhet (1959), Duratović (Ismet) Zlatan (1965), Duratović (Mehmed) Halid (1977), Duratović (Salih) Fehim (1933), Duratović r. Kadić (Ibrišim) Đula (1924), Duratović r. Okić (Rešid) Zemira (1965), Džamastagić (Asim) Samir (1970), Džamastagić (Avdo) Derviš (1965), Džamastagić (Salih) Said (1948), Džolić (Ahmet) Besim (1960), Džolić (Huseina) Mursija (1935), Džolić (Mustafa) Samir (1965), Ejupović (Mahmut) Mirsad (1954), Ejupović (Šerif) Irfan (1964), Ejupović (Šerif) Nedžad (1959), Elkasević (Hamdija) Midhat zv.Midho (1972), Elkaz (Rasim) Asim (1954), Fazlić (Muharem) Sead (1962), Fazlić (Smaje) Fuad (1967), Fejzulai (Fikri) Suhat (1972), Ferizović (Fehim) Sabahidin zv.Sudo (1971), Ferizović (Fehim) Vehib (1964), Ferizović (Vejsil) Ermin (1970), Gazibara (Ramo) Osman (1943), Gredelj (Eniz) Senad (1962), Habibović (Hamed) Emir (1960), Habibović (Mehmed) Derviš (1931), Hajrudin (Husein) Jasmin (1975), Hajrudin (Ibro) Husein (1952), Halilović (Husnija) Faik zv.Cico (1968), Halilović (Idriz) Ibrahim (1968), Hamulić (Redže) Mehmed (1955), Hegić (Abaz) Izet (1965), Hegić (Abaz) Said (1963), Hegić (Abdulah) Asuf (1967), Hegić (Abdulah) Ragib (1955), Hegić (Abdulah) Vehid (1960), Hegić (Abdulah) Vejsil (1953), Hegić (Abdulah) Velid (1964), Hegić (Alija) Fikret (1974), Hegić (Emin) Abdulah (1932), Hegić (Husein) Sulejman (1928), Hegić (Ibro) Sakib (1927), Hegić (Mehmed) Mesud (1957), Hegić (Mujo) Damir (1973), Hegić (Osman) Husein (1954), Hegić (Sadik) Mirsad (1956), Hegić (Salko) Salih (1928), Hegić (Smajo) Hilmija (1953), Hegić (Smajo) Mujo (1949), Hegić (Sulejman) Dževad (1958), Hegić (Sulejman) Elvedin (1969), Hegić (Sulejmana) Bujazid (1954), Hodžić (Jasim) Jasmin (1964), Hodžić (Mehmed) Dedo (1968), Hodžić (Osman) Agan (1944), Hopovac (Asim) Husein (1957), Hopovac (Asim) Jasim (1972), Hopovac (Džafo) Mirhad (1961), Hopovac (Džafo) Mirsad (1959), Hopovac (Husein) Rasim (1957), Hopovac (Kasim) Mesud (1962), Hopovac (Maho) Nail (1930), Hopovac (Samed) Ismet (1964), Hopovac (Sejfo) Hamed (1959), Huskić (Ibro) Idriz (1966), Huskić (Ibro) Muhamed (1958), Huskić (Meho) Zijad (19409, Jusufi (Halil) Besim (1967), Kadić (Abdulah) Edin (19759, Kadić (Abdulah) Ibrahim (1966), Kadić (Avdija) Abdulah (1941), Kadić (Husein) Faruk (1960), Kadić (Husein) Ishak (1950), Kadić (Ramo) Enes (1962), Kadić (Suad) Ifet (1958), Kadić (Vahid) Mufid (1966), Kadić (Vahid) Sabahudin (1969), Kadirić (Agan) Rasim (1928), Kadirić (Arif) Edhem (1930), Kadirić (Bajro) Rašid (1935), Kadirić (Ćamil) Besim (1958), Kadirić (Derviš) Ibrahim (1958), Kadirić (Derviš) Kasim zv. Kaćo (1955), Kadirić (Derviš) Mirsad (1956), Kadirić (Derviš) Rasim (1951), Kadirić (Edhem) Ermin (1962), Kadirić (Edhem) Halid (1970), Kadirić (Ekrem) Admir (1974), Kadirić (Hasan) Avdo (1948), Kadirić (Ismet) Asmir (1965), Kadirić (Izet) Samir (1969), Kadirić (Mujo) Salih (1915), Kadirić (Rahim) Enes (1966), Kadirić (Rašid) Nihad (1965), Kadirić (Rasim) Agan (1968), Kadirić (Rasim) Emdžad (1964), Kadirić (Saida) Sead (1969), Kadirić (Salih) Ekrem (1948), Kadirić (Šefik) Sabahudin (1967), Kadirić (Šerif) Fehim (1932), Kadirić (Vahid) Nedžad (1976), Kahrimanović (Nedžib) Zineta (1965), Kahteran (Ejub) Šefik (1957), Kahteran (Hase) Kemal (1952), Kaltak (Malik) Dedo (1931), Kaltak (Musa) Bego (1940), Kaltak (Musa) Smail (1955), Kamenac (Muho) Hasan (1954), Karabašić (Dedo) Samir (19729, Karagić (Edhem) Munib (1943), Karagić (Hamzalija) Samir (1972), Karagić (Hasan) Hamzalija (1945), Karagić (Husein) Huzeir (1966), Karagić (Husein) Samir (1974), Karagić (Ismet) Ifet (1968), Karagić (Munib) Saud (1974), Karagić (Munib) Suad (1970), Karagić (Nedžib) Ismet (1964), Karagić (Rasim) Salih (1969), Karagić (Salih) Šefik (1933), Karagić (Šefik) Salko (1958), Karagić (Sulejman) Mirsad (1960), Kardumović (Rasim) Fahrudin (1969), Kardumović (Rasim) Mirsad (1973), Kardumović (Rasim) Suvad (1963), Karupovi (Fehim) Ermin (1966), Karupović (Ćamil) Zaim (1966), Karupović (Osman) Nevad (1977), Karupović (Šaban) Redžep (1959), Karupović (Tahir) Hasan (1967), Karupović (Tahir) Vehbija (1971), Kekić (Hadže) Halid (1952), Kekić (Hadže) Nurija (1946), Kekić (Zaim) Mehmed (1927), Kljajić (Derviš) Huse (1936), Kljajić (Šerif) Jasmin (1961), Krupić (Rešid) Fehim (1961), Mahić (Jusuf) Fikret (1948), Medić (Hasan) Fikret (1958), Mehanović (Adem) Rasim zv.Braco (1954), Mehanović (Bajro) Adem (1928), Mrkalj (Derviš) Ibrahim (1934), Mrkalj (Derviš) Zijad (1950), Mrkalj (Hamza) Fehim (1943), Mrkalj (Hamza) Kasim (1930), Mrkalj (Hamza) Latif (1938), Mrkalj (Hamza) Salih (1940), Mrkalj (Hašim) Idriz (1930), Mrkalj (Idriz) Hašim (1950), Mrkalj (Kasim) Emsud (1960), Mrkalj (Latif) Suad (1971), Mrkalj (Malić) Smail (1933), Mrkalj (Nijaz) Denis (1974), Mrkalj (Nijaz) Ermin (1969), Mrkalj (Smail) Enijaz (1962), Mrkalj (Smail) Ismet (1965), Muhić (Derviš) Hikmet (1964), Muhić (Mehmed) Avdija (1967), Muhić (Mehmed) Muhamed-Hamo (1963), Mujanić (Muharem) Fikret (1943), Mujdžić (Habib) Nihad (1964), Mujdžić (Ordaga) Abaz (1930), Mujdžić (Rahim) Razim (1960), Mujdžić (Sulejman) Suljo (1956), Murić (Ramo) Uka (1944), Musić (Derviš) Fadil (1960), Musić (Emsud) Edin (1965), Musić (Muho) Derviš (1922), Nasić (Ibro) Uzejir (1948), Nasić (Mehmed) Ibrahim (1971), Omanović (Ale) Hasan (1950), Omanović (Ale) Mehmed (1941), Omanović (Nail) Nedžad (1952), Pašić (Nail) Asim (1962), Pelak (Ibrahim) Refik (1959), Porčić (Šefik) Sejad (1965), Ramulić (Salih) Smajil (1952), Ramulić (Salih) Vahid (1957), Ramulić (Smajil) Kemal (1974), Rasimi (Husein) Islam (1926), Redžić (Meho) Mustafa (1932), Redžić (Šaban) Ibrahim (1936), Rizvanović (Derviš) Hamid (1924), Rizvanović (Fehim) Ferid (1956), Šabanović (Bego) Jasmin (1971), Šabanović (Osman) Rahim (1959), Sadić (Rifet) Sajid zv.CAKA (1961), Salihović (Husein) Ibrahim (1938), Šarčević (Munib) Elvis (1979), Selimović (Avdo) Sulejman (1952), Siječić (Abid) Hajrudin (1965), Siječić (Derviš) Ragib (1932), Siječić (Husein) Husein (1937), Siječić (Latif) Ramiz (1963), Siječić (Latif) Sulejman zv.Suljo (1952), Siječić (Ragib) Vehbija (1952), Siječić (Safet) Jasmin (1963), Sikirić (Ibrahim) Enver (1956), Sikirić (Mehmed) Hasan (1934), Sikirić (Mehmed) Smail (1931), Sivac (Aziz) Muharem (1962), Suhonjić (Rasim) Šefik (1963), Tatarević (Hasan) Ibrahim (1945), Tatarević (Hasan) Muharem (1939), Tatarević (Huse) Enes (1958), Tatarević (Muharem) Nihad (1968), Tatarević (Muharem) Nizhad (1974), Tatarević (Muharem) Sejad (1963), Tatarević (Muharem) Senad (1961), Tatarević (Muharem) Zijad (1972), Tatarević (Muharem) Zilhad (1969), Tatarević (Šaban) Edin (1968), Tatarević(Šaban) Elvedin (1969), Vojniković (Halil) Fikret (1953), Vojniković (Iso) Uzeir (1947), Vojniković (Mustafa) Zijad (1966), Vojniković (Uzeir) Sanel (1977), Zahirović (Huse) Ramiz (1972), Zahirović (Huse) Smajo (1963), Zahirović (Husein) Smail (1969(, Zahirović (Ibrahim) Faruk (1973), Zulić (Alija) Esad (1957).

/klix.ba

Dan bihaćkih brigada: Osvanula je nova i veća spomen ploča

$
0
0

Nakon što su vandali polomili spomen ploču u centru Bihaća posvećenu bihaćkim brigadama, ubrzo nakon reakcije Općine Bihać zasjala je na istom mjestu nova i dimenzijama veća spomen ploča.

Podsjetimo, u noći sa subote na nedjelju nepoznati vandali  polomili su spomen ploču u centru Bihaća posvećenu bihaćkim brigadama koja je također na isti način uništena krajem 2006. godine.


Samir Puškar iz Cazina najbolji golman u Juventusovom kampu

$
0
0

Samir Puškar iz Cazina, 16-godišnji golman kadetske ekipe Jedinstvo iz Bihaća, jedan je od najtalentovanijih mladih golmana u BiH. Svoj neosporni talenat dokazao je mnogo puta braneći u mlađim ekipama Krajine iz Cazina, a od januara ove godine i za kadetsku ekipu bihaćkog Jedinstva.

Prošle godine proglašen je najboljim golmanom Barceloninog kampa održanog u Sarajevu i to u konkurenciji s još 27 golmana.

Ove godine je pozvan u kampu Juventusa koji je održan u Umagu od 29.06-07.7.2014. godine gdje je pokazao ponovo svoj veliki talenat. Od 120 učesnika kampa, Puškar je pokazao svoj kvalitet samo sa nepunih 17 godina i na sebe skrenuo veliku pozornost i zasigurno na dobrom putu da veoma brzo promjeni sredinu i zaigra za neki poznati klub.

/cazin.net

Sanski Most: Zajednički iftar na otvorenom

$
0
0

U malom gradskom parku sinoć je organizovan iftar na otvorenom, koji već nekoliko godina za sve građane Sanskog Mosta organizuje nevladina organizacija Centar za izgradnju mira.

Kao što je bio slučaj i prethodnih godina, organizatori su se i ovaj put potrudili da na jednom mjestu okupe ljude različitih vjerskih i kulturnih ubjeđenja, te da na taj način ukažu na važnost promovisanja suživota, mira i tolerancije u našem društvu.

Kako je istakao Vahidin Omanović, osnivač nevladine organizacije Centar za izgradnju mira, ideja za organizovanje ovakvog događaja jeste da što većem broju ljudi bez obzira na vjeroispovijest približimo ljepotu iftara, koji u mjesecu Ramazanu za sve postače predstavlja nešto posebno, i u sebi nosi posebnu čar.

Ovo je inače već peta godina kako ova nevladina organizacija organizuje iftar na otvorenom, a ove godine posebni gosti na iftaru bili su predstvnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, kao i američki studenti koji u sklopu studijske posjete BiH borave u Sanskom Mostu. Iftaru je prisustvovala i Marija Stavropulos, američki diplomata koja radi u Kancelariji američke ambasade u Banja Luci, koja je bila oduševljena gostoprimstvom i srdačnošću domaćina, te je istakla kako je počašćena zbog prisustva na ovom događaju. Pred početak iftara upriličen je i prigodan kulturno-vjerski program, u kojem su zajedno sudjelovali članovi hora „Harmonija“ i gosti iz SAD-a.

/inmedia.ba

U BiH danas sunčano uz umjerenu oblačnost

$
0
0

U centralnim i istočnim područjima Bosne jutros je pretežno oblačno vrijeme, a u ostatku zemlje sunčano uz malu do umjerenu oblačnost.

Temperature zraka u 08 sati: Bjelašnica 10 stepeni, Sokolac 14, Ivan-sedlo 15, Bugojno, Kupres 16, Goražde, Livno, Sarajevo, Srebrenica 17, Zenica 18, Bihać, Tuzla 19, Banja Luka, Doboj, Sanski Most, Zvornik 20, Bijeljina, Gradačac 22, Neum 23, Mostar i Trebinje 24.

Danas će u našoj zemlji preovladvati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Poslijepodne u istočnim, sjeveroistočnim i jugozapadnim područjima Bosne se mogući lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom. Vjetar slab do umjeren, sjeverni i sjeveroistočni. Dnevne temperature od 25 do 31, na jugu zemlje do 34 stepeni.

Real i Monaco blizu dogovora oko Rodrigueza

$
0
0

Prema navodima španske Marce, kolumbijski reprezentativac James Rodriguez, veoma je blizu prelaska u Real Madrid.

Odmah po završetku Svjetskog prvenstva gdje je James prikazao fantastičnu igru, Real je krenuo u akciju njegovog dovođenja.

Ekipa Monaca, gdje trenutno nastupa Rodriguez, postavila je cijenu od 85 miliona eura za 23-godišnjeg Kolumbijca, ali ni to neće predstavljati problem za Kraljeve.

Marca navodi da se pregovori Reala i Monaca polako bliže kraju, te će Rodriguez vjerovatno od naredne sezone nositi dres kraljevskog kluba.

Ranije je i sam fudbaler izjavio da mu je san da zaigra za Real i to je sasvim jasan znak da James ima na umu samo prelazak u madridski klub.

/sportsport.ba

Frank Lampard odlazi u New York City

$
0
0

Frank Lampard, Chelseajeva živa legenda, nakon punih trinaest godina napustit će klub sa Stamford Bridgea i zaputiti se u MLS.

Dugogodišnji veznjak i predvodnik Chelseaja na kraju prošle sezone završio je karijeru u Londonu i odlučio svoje mjesto u klubu prepustiti nekim mlađim igračima pred kojima je budućnost. Lampard se odlučio na odlazak u MLS, tačnije u novu ekipu New York Cityja u kojoj će se početkom 2015. pridružiti Davidu Villi.

Lampard (36) je u dresu Chelseaja osvojio gotovo sve što se osvojiti može, počev od tri titule prvaka Engleske do trofeja Lige prvaka i Evropa lige. Nastupajući za Chelsea, Lampard je u 429 utakmica postigao 147 golova i upisao se u legende velikog londonskog kluba.

/sportsport.ba

VIDEO: Besim Spahić o Radončiću, Čoviću, Ivaniću, Izetbegoviću,Ceriću…

$
0
0

Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Besim Spahić, dobar poznavalac domaće političke scene koji uvijek bez dlake na jeziku govori o svim političkim zbivanjima u BiH, za Dnevnik FACE TV iznio je svoje stavove o nekim od kandidata za članove Predsjedništva BiH na predstojećim općim izborima 2014. godine.

Fahrudin Radončić

- Radončić je, rekao bih ovako žargonski, jedna posebna fela. Dakle, ima nešto što izuzetno cijenim kod Radončića. On prvo se nije obogatio samo od nekih para poslije rata. Recimo ono što mi se sviđa, dakle što je rekao u nekoliko navrata javno, čak u sučeljavanjima na onim prethodnim izborima: “Evo slali ste mi inspekcije i sve, nađite mi šta sam uzeo, šta nisam platio od poreza sve”.

Mustafa Cerić

-Umjesto tada da se bavio vjerskim poslovima, bavio se politikom. Sada se konačno bavi onim čime se bavio i cijelo vrijeme na toj dvojnoj funkciji kao čelnik Islamske vjerske zajednice. Ne mogu uopće da vjerujem da se taj čovjek može ozbiljno baviti politikom i ozbiljno se baviti politikom Bosne i Hercegovine da se napravi država.

Emir Suljagić

- Otprilike, on je jedna kontroverzna ličnost. On također spada u red ljudi koji se bave politkom, koji je u jednom periodu Lagumdžiju dizao do nebesa i napravio mu monografiju otprilike kao da je Tito, a onda u jedno  momentu je raskrstio, napustio tu stranku i onda je ostao na “bijelom hljebu”.

Dragan Čović

- Pragmatičar jedan inteligentan čovjek, sigurno i dobar profesor na sveučilištu. Uglavnom, hrvatski narod od njega i od ove stranke od 1990. godine nema ništa i jadan je onaj gdje je stranka napravljena izvana na štetu bh. Hrvata posebno bosanskih Hrvata iz Posavine.

Martin Raguž

- On je jedan zreliji političar, ima tu neku cjelinu bh. u vidu, ali sam zna da je već okrnjena ta masa i okrenjen hravstki korpus i ono što je najgore što kod nas više nije jedan narod protiv drugog naroda.

Željka Cvijanović

- Pokazala se kao sposobna i vatrena, uglavnom za Republiku Srpsku i na fonu na liniji srpske poltike u BiH. Ali je i elokventna i sposobna i mislim, ipak, da radi uglavnom ono što joj Dodik kaže.

Mladen Ivanić

-Otprilike, prvo dobar stručnjak i ekonomsta, to moram priznati. Njega znam onako površno još od prije rata. Međutim on se nije uspio nametnuti. Jednom je bio ministar vanjskih poslova,ali to je čovjek sa kojim se da pregovarati i razgovarati. Ali on i da dođe ne može promijeniti i ne vjerujem da će promijeniti kurs.

Bakir Izetbegović

- Otprilike je čovjek gdje u sve ove četiri godine dosadašnjeg mandata uglavnom je Erdogan, Turska, Zara, BBI i ostali i to je naša i makro i vanjska, i ostala politika.

Sefer Halilović

- Od kada mu se desila ta porodična nesreća i kada je smijenjen ima opravdanu dozu neke jeze. Možda je malo prepotentan i samouvjeren, i možda je sam sebe uvjerio da je u nekim stavrima mnogo značajni nego što je i tada bio i nego što bi mogao biti.

/avaz.ba

FOTO: Uzdasi i tišina: Uz najmilije ostali i tokom noći

$
0
0

Posljednje sate uz tabute sinova, očeva, braće poredane na gradskom stadionu u Kozarcu obilježila je tišina, prekidana samo bolnim uzdasima majki, sestara, bližnjih koji su uz svoje najmilije ostali i tokom noći, javlja Agencija Anadolija.

Neke od majki ubijenih Prijedorčana nisu se mogle odvojiti od tabuta sa posmrtnim ostacima svojih najmilijih. Uz plač, bolne uzdahe i tihe jecaje neke od majki uz tabute su provele gotovo cijelu noć, sve do vremena jutarnje molitve i početka posta.


Inzko na dženazi u Kozarcu: Dužnost živih je da traže pravdu

$
0
0

Kolektivnoj dženazi u Kozarcu za 284 žrtve genocida u Prijedoru prisustvuje danas i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, koji je istakao da se samo uz istinu i pravdu može graditi mir u našoj zemlji.

Inzko je kazao da je dužnost živih da traže pravdu, da se bore protiv moralnog sljepila koje je dovelo do ovakvih zločina.

“Laž i nepravda nemaju budućnost jer se samo na istini i pravdi može graditi mir. Dokazi o zločinima počinjenim na ovom području dostavljeni su i dostavljaju se sudovima. Treba međutim znati da Haški sud nije jedini, postoji i Božiji sud i tamo je sve zapisano”, rekao je Inzko.

On je dodao kako se danas iskazuje solidarnost sa ožalošćenim porodicama.

“Različite zajednice ne moraju živjeti odvojeno. Prihvatanje toga kao argumenta bilo bi uvreda za ove žrtve, jer su upravo zbog te ideologije i ubijeni. Neka počivaju u Božijem miru”, naveo je Inzko, dodajući kako bi zaboravljanje žrtava značilo ubiti ih drugi put.

/klix.ba

Porodice u Kozarcu poručile: Zemaljska pravda nije jedina, zločince čeka Božiji sud

$
0
0

U Kozarcu je jutros počeo program ispraćaja 284 žrtve genocida u Prijedoru. Prije same dženaze porodice ubijenih, ali i neki zvaničnici su se obratili pred više hiljada okupljenih koji su došli ispratiti žrtve na posljednji počinak.

Nakon svakog govora prisutni su učili tekbire. Ovo je inače šesnaesti put da se kolektivnom dženazom ispraćaju prijedorske žrtve.

Enisa Duratović-Hegić jedna je od onih koja danas ukopava veliki broj rođaka. Ona se također obratila prisutnima.

“Neka se više nikada i nikome ne ponovi sudbina koja je nas zadesila. Molimo Gospodara svjetova da nas u našoj borbi pomogne, da one koji su zločine počinili stigne dunjalučka kazna, ako izbjegnu onu ovozemaljsku. Utjeha nam je Bože, da Tvoj sud neće moći izbjeći”, kazala je, između ostalog Duratović-Hegić.

Želju da se obrati porodicama izrazio je i Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.

“Danas moramo biti ovdje, jer smo danas svi braća, jer je to naša dužnost, danas svi moramo biti tu. Ubijeni se danas opraštaju po drugi put, njih ne smijemo zaboraviti, jer ako ih zaboravimo, kao da smo ih mi ubili. Danas se sjećamo i jednog od najstarijih prava na svijetu, a to je pravo na dostojanstvo. Laž i nepravda nemaju budućnost, samo na istini i pravdi se može graditi mir. Mi znamo da Haški sud nije jedini su. Ima i onaj Božiji i tamo je sve zapisano. Mrtvima želimo da budu u džennetu, jer znamo da je njima tamo najljepše mjesto, a mrtvome Hrvatu Anti Doliću, želimo mjesto u raju”, kazao je između ostaloga Inzko.

Dolić, jedina hrvatska žrtva koja se kopa ove godine, također će biti ispraćena iz Kozarca zajedno sa ostalim bošnjačkim žrtvama. Okupljeni su danas minutom šutnje odali počast Anti koji će biti sahranjen na groblju Pašinac.

“Kada je godinama zajedno sa ostalim žrtvama ležao u Tomašici, onda treba na vječni počinak biti ispraćen zajedno sa ostalima”, bila je želja porodice.

Bihaćki muftija Hasan ef. Makić danas se u svom govoru sjetio imama Sulejmana ef. Dizdarevića koji je zajedno sa svojim džematlijama ubijen ispred džamije u selu Čarakovo.

Porodice su istaknule kako je sramotno što je danas samo u pola države dan žalosti, a naročito da je sramotno što dan žalosti nije u Prijedoru koji danas ispraća svoja 284 sugrađanina.

/klix.ba

FOTO: Klanjana dženaza žrtvama genocida u Prijedoru, u toku čitanje imena i utovar tabuta

$
0
0

Na stadionu u Kozarcu, nedaleko od Prijedora, nakon komemoracije na kojoj su se obratili predstavnici porodica žrtava, visoki predstavnik u BiH i predstavnici Islamske zajednice BiH, klanjanje dženaze namaza za 283 bošnjačke žrtve predvodio je reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović.

Nakon učenja Fatihe za 283 bošnjačke žrtve, Anti Doliću, jedinoj hrvatskoj žrtvi koja će danas biti sahranjena, nekoliko hiljada prisutnih odalo je počast minutom šutnje.

Javnim čitanjem imena i prezimena žrtava, počelo je iznošenje tabuta do kamiona kojima je će biti prevezeni do lokalnih mezarja u selima u okolini Prijedora gdje će biti obavljene pojedinačne dženaze i sahrana za Antu Dolića. On je danas u skladu s odlukom porodice ispraćen s istog mjesta sa kojeg su isprećeni i njegove komšije i prijatelji bošnjačke nacionalnosti s kojima je 22 godine ležao na istom mjestu, u masovnoj grobnici Tomašica.

Najmlađa žrtva koja će danas biti ukopana je 13-godišnji Šarčević Elvis, a najstarija Kadirić Salih koji je imao 77 godina. Danas će biti ukopano 12 maloljetnika, svi pronađeni u masovnoj grobnici Tomašica. Pronađene su i tri ženske osobe, a najstarija među njima je Đula Duratović (1924) koja će biti ukopana sa suprugom Husnijom, četiri sina, snahom i unucima.

Međunarodni krivični tribunal za zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije (ICTY) i Sud Bosne i Hercegovine dosad su za zločine počinjene tokom proteklog rata u Prijedoru pravosnažno osudili 26 osoba na ukupno 422 godine zatvora.  Za zločine u najzloglasnijim logorima u toj regiji – Omarska, Keraterm i Trnopolje, koji su rasformirani krajem augusta 1992. godine, osuđeno je 14 osoba na ukupno 182 godine zatvora.

/anadolija

Zack Wright: Želim se vratiti u reprezentaciju BiH kad budem spreman

$
0
0

Zack Wright, naturalizovani Amerikanac koji je u pripremama i na Eurobasketu u Sloveniji nastupao u dresu reprezentacije BiH, otkrio je razlog zbog kojeg ga nije na košarkaškim Zmajevima na pripremama koje se održavaju u Sarajevu.

Nakon sjajnih partija u kvalifikacijama za Eurobasket u Sloveniji, Wright je brzo postao miljenik bh. košarkaške publike.

Međutim, na Evropskom prvenstvu se nije predstavio u najboljem svjetlu. U pet utakmica i prosjekom od 24 minute, popularni Zeko postizao je tek 3,4 poena po susretu i imao 1,6 asistencija.

Odlaskom Ace Petrovića i dolaskom Duška Ivanovića, u Košarkaškom savezu BiH krenuli su u potragu za novim naturalizovanim košarkašem na poziciji graditelja igre. Našli su ga u DJ Cooperu, playmakeru grčkog PAOK-a.

“Volim ekipu, zemlju i narod u BiH. Imao sam manji problem i doktor mi je rekao da trebam odmarati jer bi moglo biti još gore. Prvo moram misliti na moju porodicu i karijeru. Želim igrati košarku što duže i kad budem 100 posto spreman, volio bih se vratiti u košarkašku reprezentaciju BiH. Nikada se nisam odrekao reprezentacije, samo samo trebao pauzu kako bih se mogao što bolji vratiti i pomoći ekipi”, napisao je Wright na Facebooku.

U kvalifikacijama za Sloveniju, Zack je imao prosjek od 14 poena po utakmici, sedam skokova i 7.6 asistencija.

/klix.ba

Danas sunčano i vruće, temperatura do 35 °C

$
0
0

Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno vedro. Postepeno naoblačenje očekuje se predveče i u toku noći, saopšteno je iz FHMZ-a.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 10; Sokolac 13; Kupres 14; Bugojno, Ivan Sedlo, Sarajevo 16; Goražde 17; Livno 18; Bihać, Sanski Most, Zenica, Zvornik 19; Banja Luka, Doboj, Tuzla 20; Bijeljina, Prijedor 22; Gradačac, Trebinje, Čapljina 23; Mostar 24; Neum 25;

Danas će u našoj zemlji preovladavati sunčano i vruće. Vjetar, slab, jugozapadni. Dnevne temperature od 30 do 35 °C.

Viewing all 19265 articles
Browse latest View live