Quantcast
Channel: Biscani.net
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19275

Problemi drvoprerađivača: Nema finalne proizvodnje, nema novog upošljavanja

$
0
0

Današnja situacija u drvnoj industriji je jako teška, prije svega svedena je na izvoz trupaca, rezane građe i nekoliko firmi koje se bave izradom namještaja

Iako su svi vodeći ljudi  kantonalne vlasti od kraja rata pa na ovamo drvnu industrija predstavljali kao stratešku granu razvoja, u praksi je premalo toga učinjeno da bi ona to i postala.

U predratnom periodu drvno prerađivački sektor je upošljavao više hiljada radnika i bio ključni pokretač održivog privrednog razvoja baziranog na upotrebi resursa, primjeni znanja i inovacija.Međutim, današnja situacija   u drvnoj industriji je jako teška, prije svega svedena je na izvoz trupaca,  rezane građe i nekoliko firmi koje se bave izradom namještaja. Razvojna agencija i Privredna komora USK već izvjesno vrijeme rade na poboljšanju poslovne klime i ambijenta u ovom sektoru.

Ovaj sektor deklarativno je  važio za  jedan od najznačajnijih proizvodnih sektora u privredi Unsko-sanskog kantona, kao  rezultat bogatstva i raspoloživosti kvalitetnih prirodnih resursa i tradicije u obradi drveta. Naime, niz  problema i nedovoljno usklađen regulatorni  okvir u održavanju i eksploataciji šumskog bogatstva, ima bitne implikacije na nepovoljnu strukturu drvnog sektora i  motiva za ulaganje u više stupnje finalizacije.

Kad se promatra drvni  sektor  kroz prethodnih par godina vidljivo je  da  je došlo do povećanja ukupnih prihoda poduzeća, a istovremeno se događalo smanjenje broja zaposlenih. Kako bi se ovakvo stanje promjenilo Razvojna agencija USK  zajedno sa drvoprerađivačima  nedavno je sačinila  akcioni plan  za pomoć drvnoj industriji  i uputila ga  Vladu USK na razmatranje, kaže Haris Komić, direktor Razvojne Agencije USK.

Velike napore u poboljšanju poslovne klime u drvnoj industriji uložila je i  Privredna komora Unsko-sanskog kantona, koj je zajedno s USAID-ovim FIRMA Projektom i vladom kantona, uspostavila Fond podrške ovdašnjim drvoprerađivačima u razvijanju i implementaciji sistema upravljanja kvalitetom.

Cilj Fonda je pružanje pomoći privrednim društvima registrovanim za vršenje djelatnosti prerade drveta i proizvoda od drveta, kako bi postigli potreban kvalitet proizvodnje, te povećali izvoz i postigli veći uspjeh na domaćem tržištu primjenom međunarodno priznatih standarda.

/rtvusk.ba


Viewing all articles
Browse latest Browse all 19275