Oko dvadesetak mještana Crljeni sa sekretarom mjesne zajednice Zgon Crljeni organizovali su se juče te izveli akciju saniranja magistralnog puta na dijelu koji vodi od Suknjišta do puta za Crljeni.
“Unazad dvije-tri sedmice ovuda nisi mogao proci nikako, ne znam ko to održava, obavještavali smo mjesnu zajednicu i načelnika. Mi više nismo mogli durati i odlučili smo, mi mještani, nas dvadesetak ljudi i zahvlajujući njima, ovih 3 km i nešto više lopatama nasuli. Vidjeli ste ovu katastrofu, ja sam i traktorom malo valjao ovaj put. Ovdje je neki dan neko i sletio zbog ovih rupa, pa sam malo poudarao ovog kolja uz ivicu ceste, koliko toliko da označimo put, uradimo i saniramo ovu cestu” – kazao je Raif Dedić.
Mjesna zajednica i mještani u više navrata upućivali su zahtjeve Direkciji cesta i nadležnim službama za održavanje magistralnih cesta da se izvrši sanacija puta. Međutim, zbog nebrige nadležnih, mještani su odlučili sami nasuti kritične rupe na dionici Magistralnog puta M15 u dužini od oko 4 kilometra.
“Radi se o državnom putu, gdje nadležnost pravljanja ovim putem ima javno poduzeće Direkcije cesta FBiH a koje održava Rad Bihać. Ovdje se radi o tome da je nebriga ne samo federalnog nivoa, kantonalnog već čak i lokalne zajednice gdje su mještani Crljeni prepušteni sami sebi na način da praktično ne mogu obavljati komunikaciju. Kao što se vidi ovo je užasno stanje puta. Ja sam kao vijećnik u više navrata postavljao pitanje nadležnim službama, općinskom načelniku, u smislu održavanja ovog puta, kako bi imali bar iole pristojnu komunikaciju, odnosno da to selo ne bude zaboravljeno. Očito da ovdje nema sluha za takvo nešto. Postavlja se pitanje dokle će ovo trajati i način na koji ćemo mi ovo rješavati. Danas vidimo samo da su mještani Crljeni ovdje na ovome putu, nemamo nikog sa nivoa lokalne uprave i tu se vidi totalna nebriga. Ono što ćemo mi nastojati jeste sigurno da ćemo i dalje potencirati ovo pitanje, kako kantonalnom nivou, tako i federalnom jer zapravo radi se o državnom putu, koji je kategorisan kao magistralni put. Ono što je najteže i simptomatično je da su građani vraćeni u stanje od prije trideset, pedeset godina da lopatama moraju održavati put, odnosno da kroz ovaj vid i ovaj način finansiraju više nivoe vlasti i to je ono što je najtragičnije u svemu ovome – kazao je vijećnik u Općinskom vijeću Ključ Junuz Dedić.