Quantcast
Channel: Biscani.net
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19295

VIDEO: Kako je razotkrivena mreža proizvodnje droge u kojoj se našao komesar Ramo Brkić

$
0
0

U mrežu koju su inspektori Državne agencije za istragu i zaštitu 2010. godine pleli oko proizvođača i prodavača droge na području Unsko-sanskog kantona, neočekivano je upao komesar policije ovog kantona Ramo Brkić.

Polovinom decembra ove godine navršit će se tri godine od spektakularne akcije Tužilaštva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pod nazivom „Kastel“, u kojoj je uhapšeno blizu 40 osoba, među kojima kompletno rukovodstvo krajiške policije s komesarom Ramom Brkićem na čelu te niz drugih više ili manje poznatih javnih ličnosti.

Trgovina drogom

Među njima je bilo i aktivnih političara, kantonalnih zastupnika, direktora, članova Nezavisnog policijskog odbora za izbor i reviziju izbora policijskog komesara Unsko-sanskog kantona (USK)…

U međuvremenu, prvooptuženi Ramo Brkić, kojem se još sudi na Sudu BiH (kao i drugo, treće i četvrtooptuženima Senadu Šabiću, Satku Kekiću i Osmanu Vikiću u vezi s proizvodnjom droge i njenom trgovinom, op. a.), vratio se na posao u MUP USK u činu glavnog inspektora!?

Zbunjeni su ne samo građani Krajine nego i policajci koji radije šute u kompleksnoj policijsko-političkoj situaciji gdje je premijer USK ujedno i ministar policije, a bivši policijski komesar ponovo u uniformi „služi državi“.

- Godinu nakon što je suspendiran s posla, nastupila je zastara za disciplinski postupak protiv Brkića. On je podnio zahtjev i, logično, morali su ga vratiti na posao. Nije on kriv što nije disciplinski gonjen – rekao nam je jedan bihaćki advokat, pojašnjavajući da će Brkić moći dobiti otkaz samo ako dobije više od šest mjeseci zatvora.

Državno tužilaštvo, inače, tereti Brkića i još 22 osobe za zloupotrebu položaja, korupciju i organizirani kriminal. Prema navodima Tužilaštva, Brkić je, kao organizator grupe, iskoristio svoj položaj da bi dobio podršku na izboru na funkciju komesara, a zauzvrat je u policiji zapošljavao srodnike i prijatelje članova Komisije za izbor policijskih službenika. Također, optužen je i za rukovođenje grupom koja se bavila proizvodnjom droge i njenom trgovinom te primanjem dara.

Kompleksni sudski proces u kome je tužilac Oleg Čavka sa saradnicima Sudu BiH predočio više od hiljadu različitih dokaza i ispitao 133 svjedoka bliži se kraju. Iz Tužilaštva BiH nemoguće je u finalnoj fazi ovog procesa dobiti komentar o tome je li akcija „Kastel“ dala planirane rezultate.

Još dva ročišta

Iako postoje različite percepcije efekata „Kastela“, čini se da je Tužilaštvo BiH u dokazivanju korupcionih i drugih krivičnih djela optuženih fokus usmjerilo na prvooptuženog Brkića kao „najveću ribu u mreži“.

S obzirom na to da je hapšenje izvedeno uz prisustvo čak 400 specijalaca te djelovanje i helikoptera, povratak Rame Brkića prije izricanja presude u policijsku odoru uznemirio je mnoge.

„Avaz“ nezvanično saznaje da u Tužilaštvu BiH mirno dočekuju posljednja dva sudska ročišta na kojima odbrana treba još iznijeti svoje argumente. Za razliku od 20 optuženih u ovom procesu koji su dobili uvjetne kazne od po šest mjeseci ili je Tužilaštvo BiH za neke od njih odustalo od gonjenja, u pravosudnom miljeu te dijelom i među novinarima vlada uvjerenje kako se „Brkić neće izvući“.

Dosadašnje presude

- 12 osoba u ovom predmetu priznalo krivicu i sklopilo sporazum s Tužilaštvom BiH, za što su dobile uvjetne kazne

- kazne zatvora u rasponu od pet mjeseci do dvije godine dobili: Esad Begić, Mehmed Libić, Emir Selimović, Asmir Mašić, Ibrahim Hodžić, Husein Hodžić, Maho Čufurović, Aris Mašić, Sakib Memić, Enes Selimović, Enver Okanović i Elvira Felić

- oslobođeni su: Mesud Komić, Mustafa Kasumović, Husein Kasumović, Mesud Mešić, Adnan Alijagić, Mustafa Dizdarević i Sanela Abdulahović.

/ cin, avaz.ba


Viewing all articles
Browse latest Browse all 19295