Mnogo je onih koji sa fakultetskim obrazovanjem ne mogu naći zaposlenja, dok drugi u zanatskim obrtima ne vide šansu, s obzirom da je napredna tehnologija uzrokovala odumiranje tradicionalne, ručne izrade predmeta. Ono što opstaje još uvijek su keramičarske ili vještine zavarivanja. Kako bi smanjili stopu nezaposlenosti u Službi za zapošljavanje USK, pokušavaju pokrenuti niz projekata baziranih na poljoprivrednu proizvodnju.
Centar za obuku i edukaciju pri Službi za zapošljavanje USK, koji ove godine puni 50 godina svoga postojanja, jedini je izlaz, koji iz ekonomske propasti naše zemlje, vide ovdašnji mladi i nezaposleni ljudi. Na prekvalifikaciju se odlučuju oni koji radno mjesto uglavnom pronalaze u zemljama Evropske unije, a takvih je trenutno mnogo. Polagati mogu isključivo oni sa srednjom stručnom spremom.
U jedinom centru ovakve vrste u F BiH u protekloj godini obučen je 261 polaznik redovnog kursa, dok je vanredno diplomu dobilo njih 98. RVI su oslobođeni plaćanja kursa, ali je zbog financijskih problema mnogo zahtjeva na čekanju. Naime, za jednog polazinika neophodno je osigurati 1.500 KM koje se utroše za potrošni materijal. U izradi je i program za obuku šumarskih radnika, kao što su sjekač, traktorista i rukovodilac mašinama. Radi se zajedno sa US-šumama i Ministarstvom obrazovanja.
Priprema se i program sa Poljoprivrednim zavodom USK, a riječ je o obuci proizvođača jagodičastog voća i ratara. U projekt nastoje uključiti i Federalni zavod za zapošljavanje, kako bi obezbijedili sredstva za podsticaj budućih poljoprivrednika.
Iz ovih razloga planiran je i okrugli sto o temi „Zapošljavanje u poljoprivredi“, koji bi se zajedno sa evidentiranim proizvođačima i prerađivačima organizovao krajem februara ove godine.
/rtvusk.ba