Protekle sedmice pisali smo o problemu lokacije regionalne sanitarne deponije čija je izgradnja planirana na području MZ Ripač u Bihaću. Prema informacijama s terena, oko predložene lokacije, ne slaže se većina mještana te ih je više od pola potpisalo peticiju protiv izgradnje iste.
Problem je i dalje aktuelan, a odluku u ime građana Bihaća trebaju donijeti vijećnici na narednoj sjednici Općinskog vijeća.
Mještani podsjećaju da je lokacija Karanovac ubačena “na silu”, u zadnji tren, te da to nije jedna od prvobitnih lokacija za koju je rađena studija. Protekle godine načelnik Galijašević je prisustvovao zboru građana podgrabeških sela u domu MZ-e Ružica i rekao da neće nametati rješenje mimo stava mještana. Mještani MZ Ripač i Pritoka pozivaju načelnika da se vrati svom stavu o ovoj problematici i da ne nameće rješenje građanima ovih mjesnih zajednica kojih se sada tiče problem lokacije regionalne deponije.
ABC.ba u cijelosti prenosi stav Odbora građana MZ Ripač i Pritoka:
Poštovane vijećnice i vijećnici u Općinskom vijeću Bihać,
Kako biste pri donošenju odluke o lokaciji izgradnje sanitarne deponije za regiju Bihać isključili rizike visokog utjecaja na implementaciju tog projekta, molimo vas da uzmete u obzir dole izneseno.
Obaviješteni ste da, ni nakon više od 10 godina postojanja Javnog Poduzeća Regionalna deponija Bihać, nije donesena odluka o lokaciji buduće sanitarne deponije za regiju Bihać.
U junu 2013.godine općina Bihać, Ministarstvo gradjena, prostornog uređenja i zaštite okoliša Unsko-Sanskog Kantona i JP Regionalna deponija Bihać pokrenuli su iznova aktivnosti u vezi sa određivanjem lokacije za deponiju, te u cijeli proces uveli područje Karanovac kao novopredloženu lokaciju na području općine Bihać.
Obavještavamo vas da općinski načelnik i općinska administracija Bihaća nisu dobili suglasnost stanovnika mjesnih zajednica Ripač i Pritoka u okviru kojih je novopredložena lokacija Karanovac.
Stanovnici ovih mjesnih zajednica su protiv predložene lokacije jer:
1. Lokacija Karanovac je vodopropusan teren (kraško tlo, kao i cijelo područje općine Bihać)
2. Lokacija Karanovac je bogata izvorima pitke vode (9 registriranih izvora vode uključenih djelomično i u lokalni vodovodni sistem)
3. Lokacija Karanovac je područje „ ruže vjetrova“ (Studija izvodljivosti za Aerodrom Golubić u Bihaću pokazala je da je to područje stalnih strujanja zraka od 25m/sec, što je bio jedan od razloga odustajanja od izgradnje lokalnog aerodroma)
4. Lokacija Karanovac je udaljena manje od 5km od rijeke Una i zaštićenog područja Nacionalnog Parka Prirode „Una“
5. Oborinske i izvorske vode lokacije Karanovac pripadaju slivnom području rijeke Una
Dodatni razlozi građana da odbiju lokaciju Karanovac, a tiču se i svih eventualnih novih lokacija su:
1. Budžeti općina – osnivača JP Reg. deponije Bihać kao i budžet USK su u deficitu veći broj godina; ne postoji nikakva garancija da izgradnja deponije može biti djelomično finansirana iz ovih budžeta, to ukazuje da daljnje zaduživanje mora biti zaustavljeno inače općinske i kantonalne vlasti neće biti u stanju da građanima pruže niti minimum javnih usluga
2. Netransparentnost u trošenju već dobivenih kredita za izgradnju sanitarne deponije regije Bihać (izvještaj o finansijskom poslovanju JP Regionalna Deponija Bihać nije dosupan građanima)
3. Općinske i Kantonalne vlasti u Bihaću, putem lokalnih medija i zborova građana, rade politički pritisak na stanovnike odnosno mjesnih zajednica kako bi iznudili pristanak stanovništva za lokaciju Karanovac,
4. Ne postoji pozitivna – prihvatljiva studija izvodljivosti niti ikakva studija utjecaja na okoliš potencijalne regionalne deponije na lokaciji Karanovac
Na temelju gore navedenih činjenica, preko 50% svih odraslih stanovnika mjesnih zajednica Ripač i Pritoka pismeno se izjasnilo protiv lokacije Karanovac.
U slučaju da Općinsko vijeće Bihać donese odluku o lokaciji Karanovac za izgradnju regionalne sanitarne deponije, poduzet ćemo sljedeće aktivnosti:
1. Pokrenuti građansku inicijativu za raspisivanje referenduma protiv svake lokacije na području općine Bihać
2. Uputiti žalbe svim relevantnim institucijama kantonalnog, entitetskog i državnog nivoa
3. Pokrenuti tužbe protiv svih relevantnih institucija
4. Poduzeti direktne građanske protestne akcije
Od vas kao vijećnika / vijećnica tražimo da odgovorno donosite odluke koje se tiču svih građana naše Općine.
Pogledajte video prilog, odnosno anketu koju smo sproveli na ulicama grada Bihaća.
/abc.ba