U Unsko-sanskom kantonu već duže vrijeme postoje dileme o tome ko će uz SDA i DF činiti većinu u novom sazivu Skupštine. Kao treći partner najčešće su spominjani laburisti, koji imaju dva zastupnika, što će biti dovoljno za natpolovičnu većinu. Pregovori su u toku, ali rješenja još nema.
Po pet ministara
– Kao poslanik u Skupštini nisam obaviješten da je zakazan nastavak konstituirajuće sjednice. Šta je problem? Unutar Kluba Bošnjaka trebaju se dogovoriti ko će biti predsjedavajući Skupštine, ali zapelo je oko toga koja će dvojica poslanika iz reda Bošnjaka biti kandidirana u Dom naroda. Jedan je, definitivno, iz SDA koja ima deset poslanika. Drugog daje sljedeća najbrojnija stranka, a ambicije imaju Demokratska fronta i A SDA, kazao nam je Mirvet Beganović, poslanik laburista, koji je obnovio mandat.
Pregovori o formiranju većine i Vlade čekaju poslanike i u narednim danima. Jedino što je sigurno za sada jeste partnerstvo SDA i DF-a, s tim da DF iziskuje ravnopravan omjer u izvršnoj vlasti, kako bi i jedni i drugi imali po pet ministarskih mjesta. Na ovaj način SDA ne bi imala potpunu kontrolu nad Vladom USK-a, ali još nije pronađen treći partner.
– Mi smo bili u pregovorima i izrazili smo spremnost da se priključimo, pod uslovom da se radi po programskim načelima sa aspekta povlačenja poteza za stabilizaciju kantona, iznalaženje budžetskih sredstava i njihovog korištenja na način da se ide u pravcu ekonomskog razvoja i zapošljavanja. U tom kontekstu mi bismo učestvovali u zakonodavnoj vlasti sa SDA i DF-om, kazao nam je Beganović.
Ukoliko dođe do toga da laburisti budu treća stranka novog saziva skupštinske većine, oni također očekuju i učešće u radu Vlade, sa jednim ministarskim mjestom. To bi bilo prvi put u ovom kantonu da učestvuju direktno i u izvršnoj vlasti.
Druge opcije
Druge opcije za SDA i DF su manje vjerovatne, jer SDA ne preferira rješenje sa A SDA, SDP se sam povukao u opoziciju i Demokratska fronta od njih jedino očekuje prelazak pojedinih poslanika, dok između SDA i SBB-a ne postoje izgledi za suradnju. Preostaje samo još jedan poslanik DNZ-a, ali nakon rascjepa ove stranke, laburisti su ti koji sa dva poslanika imaju veći izborni legitimitet. Pokazalo se da njihovo biračko tijelo preferira laburiste, smatra Beganović, mada su od prošlih izbora, kada je DNZ kao jedinstvena stranka imala četiri poslanika, obje opcije osjetile pad kod biračkog tijela.
/ oslobodjenje.ba