Sniženje cijena goriva u svijetu i Bosni i Hercegovini, prema mišljenju udruženja potrošača, neće se znatno odraziti na pad cijena ostale robe i usluga koji se vežu uz ovaj energent.
Mesud Lakota, direktor potrošačke zadruge EUROBiH, kaže da problem predstavlja neuređeno bh. tržište te da zbog toga i ne očekuje pad cijena.
– Većina domaćih proizvođača je na koljenima. Jednostavno, cijene hrane formiraju se u nekim centrima moći. Problem je i u tome što nemamo zdravu konkurenciju – kazao je Lakota.
Cijene goriva u BiH niže su nego ranije i uskoro se mogu očekivati nova pojeftinjenja, izjavio je za Onasu predsjednik Udruženja prometnika nafte i naftnih derivata Milenko Bošković.
– Udruženje ne formira cijene, već to svaka kompanija samostalno radi. Ako je u posljednjih 15 dana cijena goriva pala dva puta, očekivati je da će još opasti – kazao je Bošković.
– Sniženja se mogu očekivati u narednih sedam dana, ali budući da je slobodno formiranje cijena, ne možemo govoriti precizno – dodao je.
Cijena goriva po barelu na svjetskom tržištu se kreće oko 75 dolara, što je za oko 30 posto manje nego na početku godine, kada su formirane cijene goriva u BiH.
/avaz.ba