Proces formiranja vlasti u Bosni i Hercegovini nakon općih izbora, prema prvim procjenama, mogao bi biti nešto lakši nego 2010. godine, pogotovo jer su sve opcije i koalicije otvorene i moguće. Zapravo, postoji realna mogućnost da se formira stabilna vlast sa snažnim parlamentarnim većinama.
To, uglavnom, važi za Federaciju BiH. S druge strane, u Republici Srpskoj zbog rasta opozicije situacija je daleko neizvjesnija.
Bez trgovine
Pobjeda Stranke demokratske akcije, ali i znatan rast Saveza za bolju budućnost i dobar rezultat Demokratske fronte i Hrvatske demokratske zajednice, otvorili su mnogo opcija. Pad SDP-a te skoro pa nestanak sa scene nekih manjih političkih projekata poput SBiH, odnosno djelimično okrupnjavanje, prema svemu sudeći, ide u prilog bržem formiranju vlada te manjem prostoru za inžinjering i trgovinu mandatima.
No, ipak, odnos snaga stranaka koje su relativni pobjednici ne garantira nimalo lagan pregovarački proces formiranja koalicija – ni na jednom nivou. Počet ćemo od Državnog parlamenta. Raspored mandata, faktički, otvara sve opcije i moguće kombinacije.
Novo Vijeće ministara BiH moći će se formirati bez svake od stranaka, izuzimajući HDZ BiH, koji ima većinu u hrvatskom korpusu i skoro sigurno će kontrolirati Hrvatski klub u Domu naroda BiH. Što se ostalih tiče, sve je otvoreno. Obje najjače stranke RS – SNSD i SDS – imat će, najvjerovatnije, kapacitet da samostalno uđu u novu državnu vlast.
Kada je riječ o tzv. bošnjačkom korpusu, sve su karte na stolu, ali nijedna stranka ne može osigurati dovoljan broj glasova samostalno, bez koaliranja s najmanje jednim partnerom. SDA jeste osvojila najviše mandata, ali za kvalificiranu većinu morat će koalirati ili sa SBB-om, DF-om, ili čak sa SDP-om.
Moguće su koalicije od po dvije stranke: SDA – DF ili SDA – SBB, koje bi osigurale tijesnu većinu, ali je otvorena i opcija saradnje SBB – DF, koja bi onda ostavila SDA potpuno van državne vlasti.
Bez malih stranaka
Istovremeno, postoji opcija koalicija po tri stranke koje bi onda dale malo širu i komotniju poziciju. Tu su otvorene mogućnosti: SDA – SBB – DF, ali i SDA – DF – SDP, i treća i najmanje vjerovatna opcija SBB – DF – SDP. Dakle, novo Vijeće ministara BiH mogla bi formirati neka četvorka, petorka ili šestorka, uz jasnu spremnost SBB-a da, ukoliko tom koalicijom bude ugrožen interes države, ostane lider opozicije.
Apsolutno je neizvjesno i na nivou Federacije BiH. SDA ima najviše mandata, ali neće biti u poziciji da samo sa HDZ-om BiH formira Vladu FBiH. Dakle, i tu su otvorene opcije za uspostavu vlasti na temelju koalicije dvije ili tri stranke, kakvu smo spomenuli na državnom nivou. Mali broj mandata koji su osvojile tzv. male stranke, skoro da je primorao veće političke partije da koaliraju između sebe.
Većinu od najmanje 50 poslanika u Predstavničkom domu FBiH moći će imati samo koalicija u kojoj će biti ili SDA – DF sa HDZ-om BiH, ili SDA – SBB sa HDZ-om BiH, ili SBB – DF sa HDZ-om BiH, ili pak sve četiri stranke zajedno. Ta koalicija onda bi imala čak dvije trećine glasova u Predstavničkom domu.
/ avaz.ba