Dijana Ješić rođena je u Banjoj Luci, 1980. godine. Po struci je diplomirani ekonomista, a zaposlena je u Cambridge centru kao menadžer. Ponosna je supruga ratnog vojnog invalida i majka dvogodišnjeg sina. Političkim djelovanjem želi se izboriti za pravdu i istinu, a najveće zadovoljstvo nalazi u pomaganju drugim ljudima. Na predstojećim izborima, Dijana Ješić je kandidovana za zastupnicu u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine ispred Srpske napredne stranke.
Kako biste opisali protekli mandat vladajuće koalicije u RS?
U proteklom mandatu, vladajuća koalicija je pokazala svoje pravo lice. Nisu se ni trudili da ispune svoja lažna predizborna obećanja izrečena pod šatorima. Budžetske kase su praznili nemilice, gurajući sve dublje ruke u džep običnog naroda. Zatvorena su brojna mala i srednja preduzeća, koja nisu uspjela da izdrže pritisak vrha i namete onih koji se nemilosrdno poigravaju sa njima. Njihova vlast će ostati zapamćena po bespotrebnim fiskalnim kasama, na kojima je neko izgradio svoje bogatstvo, a koje sad u većini firmi stoje na policama kao uspomena, jer se neko u izbornoj godini sjetio da one nisu potrebne u svim granama privrede. Pamtićemo ih po „vrhunskim“ saobraćajnim inžinjerima koji naplatne kućice na autoputu postavljaju tamo gdje ih ni laik ne bi stavio, a milion manje u budžetu zbog te greške je sitnica koja nije vrijedna pomena. Igranka sa vakcinama, smjena direktora, pa vraćanje istih, bahato ponašanje u medijima, vrijeđanje svih neistomišljenika… neko se tu “igra politike“ sa velikim ulozima – normalnim životom svih nas.
Kako biste opisali djelovanje opozicije tokom istog perioda?
Opozicija je jako teško mogla da se izbori sa vladajućom većinom. Njihov glas u Narodnoj skupštini je bio tek šapat. S obzirom na dominaciju vlasti i vladajuće koalicije, imam osjećaj da pravu opoziciju nismo ni imali, što iz objektivnih, što iz subjektivnih razloga. Ono što je, ustvari, razočaravajuće jeste činjenica da opozicija nije bila jedinstvena, pa čak ni u kjučnim momentima. Najbolji primjer za to je izbor za gradonačelnika Banjaluke.
Koji će biti Vaši i prioriteti Vaše stranke ukoliko osvojite vlast?
Ukoliko Srpska napredna stranka osvoji vlast, prva stvar koju ćemo da uradimo jeste da sagledamo svu štetu koju je prethodna vlast napravila, a zatim da, na osnovu utvrđenog stanja, napravimo sistem koji će postepeno unaprijediti privredu i povećati životni standard svih građana Republike Srpske. To neće biti nimalo lak posao i ne obećavamo da će već krajem oktobra biti bolje, ali napornim zajedničkim radom za nekoliko godina uspjećemo da stanemo na noge.
Ako postanem zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, neću ići u Sarajevo da branim Republiku Srpsku, jer je ona stvorena i odbranjena i zagarantovana Dejtonskim sporazumom. Moj zadatak biće da predlažem zakone koji će afirmisati Republiku Srpsku i koji će štititi interese svih građana Republike Srpske, pa i Bosne i Hercegovine. Jedan od takvih zakona biće i zakon kojim se majkama sa troje i više djece garantuje pravo na penziju već nakon petnaest godina rada, kao što je nekad bilo. Upravo tim zakonom možemo da pomognemo višečlanim porodicama da ne žive više od tuđe milostinje. Penzije bismo isplaćivali iz sredstava koja bismo dobili kada se kazne svi oni koji su nelegalnim putem stekli imovinu, te vrate sve ono što im ne pripada.
Koji su Vaši lični motivi za bavljenje politikom? Šta želite postići svojim angažmanom?
Razlog iz kojeg sam odlučila da uđem u politički život jeste taj što više nisam mogla da gledam nepravdu koju trpi naš narod. Svakodnevno se susrećem sa ratnim vojnim invalidima i njihova snaga i želja za normalnim životom me prosto tjera da uradim nešto za njih. Prije svega, želim da im vratimo dostojanstvo i da damo život koji im pripada. I njima i svim borcima, te porodicama poginulih boraca koji su se borili i život dali za ovo što danas imamo. Želim da donošenjem novih zakona i ispravnim provođenjem već postojećih pomognem njima, kao i ostalim ugroženim kategorijama društva.
Kako biste ocijenili politički angažman žena kod nas? Jesu li žene dovoljno aktivne u politici (unutar stranaka, kroz građanski aktivizam, kao glasačice)?
Žene su nedovoljno prisutne u javnom bosanskohercegovačkom političkom životu. Broj žena u politici je u porastu, na moje veliko zadovoljstvo, ali zalaganje žena koje su članovi određenih stranaka još uvijek nije dobilo javno priznanje. Pojavljuju se mlade žene koje su spremne da promijene svijest društva kroz razne društvene aktivnosti i rad nevladinih organizacija, ali sa druge strane imamo većinu žena koje čak ni ne glasaju na izborima ukoliko to i njihovi muževi ne rade.
Na koji način se Vi nosite sa činjenicom da živimo u dominantno patrijarhalnom društvu i da se politika još uvijek smatra “muškim poslom”?
Mislim da je zaista došlo vrijeme promjena. Mi imamo toliko divnih, mladih i pametnih žena u politici, počevši od Skupšine grada, pa do kabineta ministara i mislim da ćemo svojim zalaganjem i normalnim razmišljanjem uspjeti da se izborimo za svoje mjesto. Iako sa zakašnjenjem od 100 godina, krajnje je vrijeme da i balkanski političari (čast izuzecima) shvate da su žene ravnopravni članovi društva.
Činjenica je da su svi lideri političkih stranaka u BiH muškarci. Koliko to ostavlja prostora ženama za djelovanje u politici?
Sama činjenica da su lideri političkih stranka muškarci, pokazuje da su žene u političkom životu još uvijek u sjeni muškaraca, htjeli mi to priznati ili ne. Žalosno je to što još uvijek pravilnicima i odlukama uređujemo na kojem mjestu mora biti žena na izbornim listama, kako se ne bi desilo da na njima budu samo muškarci. Malo je stranaka koje se mogu pohvaliti većim brojem žena na listama od onog koji je propisan. Daleko od toga da žene ne bi htjele da budu aktivne. One učestvuju u svim nivoima vlasti, ali da bi bile ozbiljno shvaćene od strane muškaraca, izgleda da je potrebno da nose hlače, te da izgledaju, da se ponašaju i da razmišljaju kao oni.
Koja je Vaša poruka građanima?
Svjesni smo promjene političkog sistema koja je od radnika – upravljača stvorila upravljače radnicima. Svjesni smo tranzicije i svjetske krize, svjesni smo da nas čeka naporan rad da bismo vratili dostojanstvo radu i onima koji žive od svog rada… ali ipak poručujemo svim radnicima i preduzetnicima: Smijenite tajkunsku vlast na izborima, dostojanstveno, kao u najbolja vremena, jer ako se udružimo – najbolja vremena su tek pred nama! Stoga vas molim da izađete na izbore 12. oktobra i da ne dozvolite drugima da odlučuju u vaše ime!
/ buka / m.p.