Aeroklub Bihać postoji 60 godina i jedan je od najstarijih klubova u gradu na Uni. Nekadašnji dani slave, ipak, daleko su iza njega, a kako vrijeme prolazi, zaljubljenici plavih nebeskih visina počinju strahovati od toga da njihov grad ostaje bez krila.
Kako su nam ispričali Dževad Mešić i Ale Alagić, dugogodišnji istaknuti članovi kluba, otkako su prije nekoliko godina zaustavili zahtjev u Ministarstvu o brisanju kluba iz registra, ništa više nije isto.
Sukob interesa
- Vlasnici privatnih letjelica koji su preuzeli upravu nad klubom učinili su niz poteza kojima su pokazali da im nije stalo do klupskih aktivnosti, pa čak ni do razvoja turizma, kazao nam je Mešić.
Naime, na Aerodromu u Golubiću postoji sedam letjelica, od čega je šest njih u privatnom vlasništvu. Privatni vlasnici su uz aerodrom sagradili svoje hangare, čak je nedavno i elektrodistribucija imala posla, kada su njeni uposlenici isključili napajanje u tim hangarima jer su povlačili struju sa glavnog klupskog hangara, jedinog registrovanog.
- To je čisti sukob interesa i zbog toga ovaj klub pati. Klub koji je postavio jugoslovenski rekord u visinskom jedriličarstvu, koji je sve donedavno imao evropskog šampiona u aviomodelarstvu, koji je sa reprezentacijom BiH donio zlato iz Izraela, sve to više ne postoji, a ta omladina je udaljena iz kluba. Modelari zbog ljubavi prema aerodinamici postaju najbolji piloti, i oni toliko to vole da zbog njih postoji izreka “izbaci modelara na vrata, on će ti uletjeti kroz prozor”. Pa, ipak, sekcija je zatvorena i oni su udaljeni, priča nam Ale Alagić, koji je svojih 57 godina proveo u ovom klubu.
Vazdušni most
Kažu da su tražili i pomoć od vlasti, ali niko od odgovornih nema vremena da ih primi i sasluša. To je sramno, s obzirom na to da je devet avijatičara Aerokluba Bihać dalo živote u oslobodilačkom ratu.
Iz ovog kluba postavljen je i prvi vazdušni most koji je snabdijevao grad u okruženju sa najvažnijim stvarima, a danas taj avion stoji razmontiran u Hrvatskoj, te od njihovog nadležnog ministarstva ni do danas nisu dobili ponuđenu zamjenu, odnosno odštetu.
Klub ima samo još jedan svoj avion, svi drugi su privatni, a ako izgubi i njega, Bihać nikad više neće biti ono što je bio.
/oslobodjenje.ba