Savez demobilisanih boraca odbrambeno-oslobodilačkoga rata 1992.-1995. godine Unsko-sanskog kantona, želi obavjestiti javnost u ime bivših pripadnika Oružanih snaga Armije Republike Bosne i Hercegovine, koji su u procesu decertifikacije BiH policajaca, provedene posredstvom UNMIBH/IPTF-a krajem 2002.godine, ostali bez radno-pravnog statusa, da je nakon sastanka koji je održan 25.04.2014.godine u 10h, sa Ministrom za pitanje boraca USK-a i molbe za sastanak sa premijerom dr.sci. Hamdijom Lipovačom od 17.04.2014.godine,gdje je ista molba uslišena i održan je sastanak u Vladi USK 03.06.2014.godine u 13h, kojem su prisustvovali premijer dr.sci. Hamdija Lipovača, komesar policije USK Mujo Koričić, prestavnici decertificiranih policajaca i Predsjednik saveza demobilisanih boraca USK.
Data je puna podrška od strane Komesara i Premijera za povratak na posao u skladu sa mogućim zakonskim procedurama, radi pripreme Odluke o povratu/prijemu u radni odnos decertificiranih policajaca MUP USK kojima je od strane UN/IPTF odbijena certifikacija ili nekog drugog riješenja dogovoreno je da se formira komisija od strane Vlade USK i zainteresiranih strana od 5 članova, koja će prije svega obaviti razgovor sa svih dvadeset osam (28) decertificiranih policajaca a kojima je ukinuto radno-pravni status, te koja će izraditi kriterij za dostavu potrebne dokumentacije o svim pojedinačnim slučajevima odbijanja certifikacije i omogućiti da svaki pojedinačni zahtjev bude riješen na osnovu relevantnih činjenica, sukladno pozitivnim zakonskim propisima. Ova aktivnost treba da se završi do kraja šestog mjeseca.
Ispred decertificiranih policajaca izjavu je dao Mirsad Kozlica koju Vam citiramo :
„Želim prije svega da napravim jedan mali uvod i nešto kažem o procesu, decertifikacije BiH policajaca posredstvom UNMIBH/IPTF-a krajem 2002.godine. Moram da naglasim da od strane domaćih i međunarodnih expertnih tijela, ovaj proces ocjenjen je kao oblik masovnog kršenja osnovnih ljudskih prava i sloboda. Pa i sam proces provjere podobnosti za rad u sektoru policije i pravosuđa na nivou MUP USK Bihać, je prema aktu Ministarstva pravde USK br.07-34-4908-2/03 od 28.05.2003.godine, proveden uz brojna kršenja osnovnih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Ovi navodi potvrđeni su i od strane brojnih domaćih i međunarodnih, vladinih i nevladinih organizacija i institucija koje se bave zaštitom i promocijom ljudskih prava i sloboda. Navedeni proces ostavio je bez radnog odnosa, dvadeset osam (28) decertificiranih policajaca, protiv kojih se do današnjeg dana nije vodio apsolutno nikakav postupak, a još uvijek nemaju riješeno radno-pravno pitanje.
Odmah nakon hapšenja vrha MUP-a USK-a se u potpunosti mijenjaju okolnosti u vezi riješavanja našeg problema, prvenstveno kod zakonodavne i izvršne vlasti (Skupština i Vlada USK), kao i kantonalnog ministarstva pravde i MUP-a, te su za nas krenuli bolji dani, naš predmet sa kompletnim elaboratom u Skupštinsku proceduru je sa jedne strane uputio skupštinski poslanik Sead Kadić, sa druge strane predsjedavajući Skupštine Faruk Hodžić, je srdačno prihvatio ovu inicijativu, sa treće strane ministarstvo za pitanje boraca Mirsad Topčagić i premijer kantona dr.sci Hamdija Lipovača.Ovaj materijal je bio u dva navrata u Skupštinskoj proceduri i to: 24.02.2014.godine i 19.03.2014. godine. Punu podršku u pisanoj formi su nam dali i Zakonodavno pravna komisija i Komisija za pitanje sigurnosti i nadzor zakonitosti rada Skupštine USK, na svojim sjednicama 14.04.2014.godine. Stoga zaista mislimo da ne postoji niti jedan poslanik, niti jedna politička partija koja nam nije dala podršku.
I na kraju, decertificiranim policajcima MUP USK, treba što prije uspostava svih prava iz radno-pravnog odnosa. Argument više ovom zahtjevu nalazi se u činjenici da su decertificirani policajci punih 12 godina žrtve pravnog genocida koji se sastojao u protupravnom raskidu radnog odnosa, doživotnoj zabrani rada u agencijama za provedbu zakona u BiH, uskraćivanju aktivnog biračkog prava, kao i nizu drugih osnovnih ljudskih prava i temeljnih sloboda predviđenih Ustavom BiH i međunarodnim pravnim instrumentima. U prilog tome, ide uz desetinu drugih međunarodnih i domaćih, obavezujućih odluka i mišljenja, činjenica da i ako je Zakon o izmjenama Zakona o policijskim službenicima Unsko-sanskoga kantona, nam omogućio vraćanje u radni odnos još 2008.godine, tek sad (ako Bog da), očekujemo to rješenje“.
/BISCANI.NET