Osman Sulić (51) strastveni je zaljubljenik u antikvitete koji ispunjavanju cijeli donji sprat njegove porodične kuće na Izačiću. Od pušaka, karabina, uniformi i vojnih tablica do amblema, zaostalih granata i ostalih suvenira iz proteklog rata, Sulić je došao mukotrpnim trudom i žrtvovanjem. U svojoj bogatoj kolekciji Sulić ima antikviteta koje nema ni HVO BiH ni Vojska RS-a. Pored toga on ima i vojne oznake vojske Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, što kolekcionari s kojima ostvaruje kontakte širom Europe, posebno dobro plaćaju.
- Malo ljudi zna da je Vojska RS-a na početku svog formiranja imala registarske tablice sa oznakom BiH, da bi nakon određenog perioda taj dio bio maknut. Isti slučaj je i sa oznakama na amblemima Abdićeve paravojske APZB, a ja ima oba primjerka što će jednog dana biti dio historije ovih prostora – kaže Sulić.
Ono što zabrinjava ovog ratnog veterana 502. brigade, koji je u Bihać došao 92. i doveo grupicu od 29 ljudi, kako bi branili cjelovitost i suverenitet svoje domovine, jeste nebriga lokalnih i kantonalnih vlasti za ratnu historiju i njeno očuvanje od zaborava. Sulić je od Općine tražio da mu obezbjede prostor gdje bi svoje antikvitete izložio kao stalnu postavku grada Bihać, ali nije naišao na razumijevanje.
- Da stvar bude gora, ukrali su mi nekoliko antikviteta koji su bili izloženi u Kulturnom centru povodom Dana branilaca Bihaća. Nedavno sam dobio ponudu od Općine Cazin koja mi želi obezbjediti porostor za stalnu postavku, ali pošto sam Bišćanin, smatram da postavka treba biti u Bihaću, te sam ih odbio – priča Sulić i dodaje da mu je Amarildo Mulić, u nedavnom razgovoru rekao kako mu se dopada ideja o tome da njegova spomen soba bude uvrštena u turističku ponudu Nacionalnog parka Una.
/avaz.ba