Piše: BISCANI.NET
Hiperprodukcija kadrova koja je u velikoj mjeri prisutna na našem kantonu, rezultat je neprilagođenosti školovanja sredini u kojoj živimo ali i nemarnosti fakulteta koji ne prestaju da proizvode i onako zasićene kadrove.
Jedan od glavnih primjera jeste tekstilni odsjek na Tehničkom fakultetu u Bihaću, gdje se svake godine upisuje određen broj studenata bez obzira na činjenicu da na području USK nema tekstilne industrije, što automatski dovodi do minimiziranja šansi za njihovo zapošljavanje, osim u slučaju odlaska u neki drugi grad ili državu.
Univerzitet u Bihaću je proizveo 1000 diplomiranih pravnika i ekonomista koji su danas na birou pa je sigurno da treba pokazati veću racionalnost kod upisnih kvota, te tako pokazati da fakulteti i profesori postoje zbog društvene zajednice i studenata, a ne da društvena zajednica i studenti postoje zbog Univerziteta.
Lošem stanju našeg obrazovanja doprinosi i „brain drain“ koji je iz godine u godinu sve popularniji trend među visokoobrazovanim ljudima naše zemlje, jer u ovoj zajednici i na ovom području im se ne pružaju uslovi za opstanak.
Također, subjektivno ocjenjivanje i vrednovanje radova, nepotizam i korupcija razlozi su zašto mladi intelektualci naše zajednice dižu ruke od svoje zemlje i grada i odlaze unaprijediti neku stranu državu.
Kvalitet predavanja i profesora je daleko od onog koji je prije nekoliko godina bio na Univerzitetu u Bihaću, što ujedno i uništava priliku studentima da im se na kvalitetan i jasan način prenese znanje. Da li zbog ignoriranja stvarnih stručnjaka i nadarenih mladih ljudi i zapošljavanja putem raznoraznih veza i nepotizma, prosudite sami.
/BISCANI.NET